Home‎ > ‎

Food Cost Comparison

I created this spreadsheet after someone asked me if it wasn't terribly expensive to eat the way I eat. In particular my high consumption of cheese and cream seems expensive, but not if you compare the cost of 100 kcal. Of course, some things like sugar and flour are truly cheap, but other things like raspberries are extremely expensive. I consider raspberries a flavouring, though, like a spice, almost, and so the price comparison is not particularly valid. I also added some fast food options. It's hard to argue that fast food is actually that cheap when you look at the price per 100 kcal.